Rektor PK z wizytą we Lwowie – na Politechnice i na Wzgórzach Wuleckich

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata złożył dwudniową wizytę we Lwowie. W poniedziałek 3 lipca odwiedził Politechnikę Lwowską, a we wtorek 4 lipca wziął udział w uroczystościach upamiętniających profesorów lwowskich, pomordowanych przez nazistowskie Niemcy na Wzgórzach Wuleckich 4 lipca 1941 r. Dobre relacje i współpraca to tradycja łącząca obie szkoły wyższe, kultywowana przez kolejnych rektorów obu uczelni. Tym mocniejsza, że Politechnika Krakowska wyrosła z lwowskich tradycji akademickich.

Narodziła się m.in. dzięki inicjatywie profesorów lwowskich, którzy po wojnie znaleźli w Krakowie przystań do życia i kontynuowania akademickiej pracy. W tym roku wizyta we Lwowie – wobec wojny w Ukrainie – ma szczególny wymiar. Rektor PK omawiał nowe formy współpracy obu politechnik i przekazał – w mieniu społeczności Politechniki Krakowskiej – niezmienne wyrazy wsparcia i solidarności narodowi ukraińskiemu w walce o jego wolność i niepodległość Ukrainy.

aproszenie do złożenia wizyty we Lwowie i udziału w uroczystościach upamiętniających mord profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich skierowali do władz PK Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Jurij Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej i Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Jak podkreślili we wspólnym liście:

W warunkach wojny, która toczy się przeciwko Ukrainie i w najtragiczniejszy sposób przypomina nam o okrucieństwach czasu wojennego, szczególnie ważne jest zachowanie jedności , aby pamięć o zbrodniach nie uległa zatarciu. Wspólne upamiętnienie we Lwowie mordu przedwojennej elity – naukowców i członków ich rodzin , jest także wyrazem solidarności wobec Ukraińców, którzy dziś giną za swoją ojczyznę w walce przeciwko rosyjskim okupantom.

W 2019 r. roku w uroczystościach na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie Politechnikę Krakowską reprezentował prof. Andrzej Białkiewicz. W kolejnych latach PK także upamiętniała wydarzenie symbolicznym złożeniem kwiatów w miejscu zbrodni. W tym roku rektor Andrzej Szarata odwiedził Lwów.

4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Aresztowani naukowcy byli polskimi pracownikami trzech lwowskich uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej oraz Akademii Medycyny Weterynaryjnej. Od niemieckich kul zginęło wówczas 40 osób. W lipcu 2011 r. na Wzgórzach Wuleckich odsłonięto pomnik profesorów zamordowanych w 1941 r. przez Niemców.