Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
reforma@pk.edu.pl

Rektor PK: Dziękuję za wspólne działanie na rzecz uczelni

Rektor PK: Dziękuję za wspólne działanie na rzecz uczelni

Rok 2023 zbliża się ku końcowi. Niełatwo go podsumować. W pamięci naszej społeczności pozostanie rokiem wyjątkowym — rokiem niespodziewanego pożegnania ze śp. rektorem Andrzejem Białkiewiczem, przyjacielem wielu z nas, osobą do końca oddaną sprawom uczelni. Podjąłem się kontynuowania Jego misji, świadomy odpowiedzialności i ogromu zadań, którym nie da się podołać w pojedynkę, bez oparcia we wspólnocie – pisze do społeczności PK rektor prof. Andrzej Szarata w grudniowym wydaniu „Naszej Politechniki”.

O kontynuuje:

„W tym wyjątkowym, świątecznym czasie chcę podziękować wszystkim — Pracownikom, Studentom, Doktorantom, Przyjaciołom Politechniki — za wspólne działanie na rzecz uczelni. Mam wrażenie, że w dyskusji o naszych sprawach potrafimy zachować wzajemny szacunek i otwartość na inne punkty widzenia. Daje nam to — jako społeczności — szanse na mądre działania i dalszy rozwój.

Podkreślam to, bo wzajemny szacunek, nie jest ani oczywisty, ani tym bardziej powszechny w świecie, w którym żyjemy. Wiem też, że o tę wzajemną uważność stale trzeba dbać, bo nie jest nam dana raz na zawsze. Może się zdarzyć, że — w ferworze starań o realizację własnych ambicji i celów — na dalszy plan zejdzie na chwilę dobro wspólne i wrażliwość na innych ludzi. Od tego mamy wtedy przyjaciół i szczerych współpracowników, żeby pomogli nam zobaczyć sytuację z innej perspektywy.

W czasie przedświątecznych przygotowań, na przełomie roku w takim spojrzeniu na świat pomagają nam charytatywne inicjatywy, które podejmujemy na PK. Fenomenem jest najdłuższa w naszej tradycji akcja dobroczynna — „Mikołajki — Studenci Dzieciom”. W tym roku zaangażowało się w jej organizację 120 studentów, na prezenty dla 340 podopiecznych z 12 ośrodków opiekuńczo-wychowawczych zebrali rekordową sumę ponad 120 tys. złotych. Przyznaję szczerze, że ofiarność społeczności PK i entuzjazm studentów — organizatorów akcji robią na mnie zawsze wielkie wrażenie. Dziękuję za to zaangażowanie, i za wszystkie inne akcje pomocowe w tym roku — zbiórki dla Hospicjum św. Łazarza, akcje dawstwa krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku, oddawanie włosów na peruki dla leczonych onkologicznie, zbiórki dla bezdomnych zwierzaków w schroniskach. W tym roku po raz pierwszy gościmy też na Politechnice Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wolontariacką pracę na jego rzecz angażuje się wielu naszych pracowników i studentów. Jestem pewien, że z każdej z tych inicjatyw wynika wiele dobra.

Koniec 2023 roku to również ważne wydarzenie dla „Naszej Politechniki” oraz jej Czytelników. Lesław Peters, dziennikarz i niestrudzony popularyzator nauki oraz osiągnięć naszej społeczności — jego lekkie pióro towarzyszyło nam przez wiele lat — odchodzi na emeryturę. Pan Redaktor kierował redakcją czasopisma od 2008 r. Życzę, by nowy życiowy rozdział, który się przed nim otwiera, dostarczył mu nie tylko zasłużonego odpoczynku, ale również wiele radości.

Żegnając 2023 rok, dziękuję Państwu za ofiarną pracę na rzecz PK. Mam nadzieję, że spełnią się Państwa świąteczne i noworoczne życzenia.”