Ponad 12 mln euro dla sojuszu uniwersytetów europejskich STARS UE z udziałem Politechniki Krakowskiej!

Sojusz dziewięciu europejskich uczelni STARS UE z udziałem Politechniki Krakowskiej dołącza do rodziny Uniwersytetów Europejskich. Komisja Europejska przyznała mu grant w wysokości 12,4 mln euro w ramach programu Erasmus+ Call 2023 European Universities. Sojusz STARS EU jest koordynowany przez Hanze University Groningen z Holandii, oprócz Politechniki Krakowskiej są w nim także uczelnie z Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Czech, Szwecji, Francji i Albanii.

To wielki sukces dla STARS EU, dla naszej Uczelni, a przede wszystkim dla naszych studentów, naukowców i partnerów. Otwieramy nowy rozdział we współpracy międzynarodowej – powiedział Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, główny koordynator STARS EU na Politechnice Krakowskiej. – Przyznane środki pozwolą nam jeszcze skuteczniej stawiać czoła naukowym i społecznym wyzwaniom XXI wieku. Dzięki współpracy z partnerami i nabywaniu od siebie nawzajem dobrych praktyk, wzmocnimy jakość edukacji i badań na PK, nie tylko w skali regionalnej czy krajowej, ale też europejskiej. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim pracownikom naszej Uczelni zaangażowanym w prace nad rozwojem STARS EU. Przede wszystkim dziękuję niedawno powołanemu Centrum Wsparcia Projektów PK, którego pracownicy od początku uczestniczyli w przygotowaniu wniosków o finansowanie projektów. Bez Was ten sukces byłby niemożliwy.

STARS EU to sojusz dziewięciu uniwersytetów ze wszystkich części Europy, które wyznają te same europejskie wartości i wnoszą wkład do zrównoważonego rozwoju Europy i świata. Członkami sojuszu są uniwersytety silnie związane ze swoimi regionami i zaangażowane we współpracę z lokalnymi partnerami.

Uczelniami partnerskimi STARS EU są: Hanze University of Applied Sciences (Holandia), University of La Laguna (Hiszpania), Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia), Bremen University of Applied Sciences (Niemcy), Śląski Uniwersytet w Opawie (Czechy), University West (Szwecja), Politechnika Krakowska (Polska), University of Franche-Comté (Francja) oraz Aleksandër Moisiu University of Durrës (Albania).

Historia STARS EU sięga 2019 roku, gdy Hanze University Groningen podjął inicjatywę uruchomienia sojuszu europejskiego. Od tego czasu sojusz zbudował trwałą współpracę między partnerami i rozwinął różne formy współpracy, w których uczestniczą studenci, wykładowcy i badacze, takie jak na przykład Tematyczne Grupy Zainteresowań (Thematic Interest Groups), czy Programy Mieszane (Blennded Intensive Programmes).

STARS EU przyczynia się do realizacji unijnej Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich: jednego z działań, poprzez które UE dąży do stworzenia Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. UE zachęca do zawierania międzynarodowych sojuszy między różnymi europejskimi uniwersytetami w celu promowania europejskich wartości i tożsamości, a także wzmacniania jakości i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

Więcej informacji na temat Inicjatywy „Uniwersytety Europejskie”