Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
reforma@pk.edu.pl

Politechnika Krakowska uczelnią badawczą? Rektor o rzeczywistości, która błyskawicznie stawia nowe wyzwania

Politechnika Krakowska uczelnią badawczą? Rektor o rzeczywistości, która błyskawicznie stawia nowe wyzwania

– Jestem zdania, że powinniśmy podjąć starania, aby w 2026 roku Politechnika Krakowska znalazła się w gronie uczelni badawczych. Status uczelni badawczej wiąże się przyznaniem większej subwencji. Oznacza też korzystniejszą proporcję studentów do pracowników, co w warunkach niżu demograficznego może być dla uczelni korzystne, a także wesprzeć rozwój naukowy. Jeśli taka będzie wola społeczności akademickiej, przygotujemy odpowiedni wniosek. Będzie to okazja, aby pokazać uczelnię od jak najlepszej strony – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata w wywiadzie dla „Naszej Politechniki”. Nowy, podwójny numer miesięcznika ukaże się w najbliższych dniach.

O planach na wyjątkową kadencję (potrwa do sierpnia 2024 r.) nowy rektor PK mówi m.in.: – Przede wszystkim zamierzam kontynuować działania rozpoczęte przez nieodżałowanego rektora Andrzeja Białkiewicza, który przedsięwziął wiele kroków służących rozwojowi naszej uczelni. Rozpoczął on liczne zadania inwestycyjne i teraz trzeba dopilnować ich dokończenia. Przede wszystkim chodzi o Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej – wielkie przedsięwzięcie realizowane przez ostatnie lata na Wydziale Inżynierii Lądowej. Przedsięwzięcie trudne, bo umowę na jego realizację podpisaliśmy kilka miesięcy przed lockdownem spowodowanym pandemią, i wszystkie nasze plany trzeba było przeformułować, dostosować do nowej sytuacji. Ale udało się i budynek już stoi. Wkrótce przewidujemy jego otwarcie. Obok budowane jest Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych, inwestycja bardzo ważna dla Wydziału Mechanicznego. Musimy ją dokończyć. (…)  Czeka nas też rozpoczęcie budowy nowego obiektu, przeznaczonego m.in. dla Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. W planach jest modernizacja i rozbudowa bazy laboratoryjnej różnych wydziałów, a także modernizacja budynku Wydziału Architektury przy ul. Warszawskiej. Podjęte zostaną starania mające na celu rewitalizację parku w otoczeniu budynku przy ul. Podchorążych. Jeśli chodzi o kampus przy ul. Warszawskiej przewiduję prace zmierzające do zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem wydzielenia stref rekreacyjnych i komunikacyjnych oraz pozyskania nowej przestrzeni dla studentów, służącej do nauki i wypoczynku.

Odnosząc się do wyzwań stojących przed uczelnią wymienia m.in. te wynikające z … ewaluacyjnego sukcesu PK: – To sukces będący efektem ciężkiej pracy nas wszystkich, ale jednocześnie bardzo wysoko zawieszona poprzeczka. Dlatego musimy zadbać o jeszcze bardziej wszechstronny rozwój naukowy. Jak napisałem w swoim programie, należy wesprzeć naszych naukowców przez odciążenie ich od pracy administracyjnej, aby swoje umiejętności mogli wykorzystywać w działalności merytorycznej. Pracując nad wnioskami grantowymi powinni skupiać się na twórczym rozwiązywaniu wyzwań badawczych. Chcąc utrzymać wysokie kategorie naukowe musimy wzmóc aktywność w zakresie uzyskiwania grantów, a także aktywność patentową.  Zamierzam uruchomić program wspierający rozwój kadry profesorskiej w celu zwiększenia na uczelni liczby profesorów tytularnych. Ważne z punktu widzenia rozwoju naukowego jest też wspieranie Szkoły Doktorskiej. Na Politechnice jest ona w gruncie rzeczy czymś w rodzaju dziewiątego wydziału i tak powinna być traktowana. Kształcenie doktorantów to początek rozwoju naukowego. Jeśli doktorantów będzie zbyt mało, nie będziemy mogli funkcjonować jako nowoczesna uczelnia – podkreśla rektor Szarata.  – Jestem też zdania, że powinniśmy podjąć starania, aby w 2026 roku Politechnika Krakowska znalazła się w gronie uczelni badawczych. Status uczelni badawczej wiąże się z przyznaniem większej subwencji. Oznacza też korzystniejszą proporcję studentów do pracowników, co w warunkach niżu demograficznego może być dla uczelni korzystne, a także wesprzeć rozwój naukowy. Jeśli taka będzie wola społeczności akademickiej, przygotujemy odpowiedni wniosek. Będzie to okazja, aby pokazać uczelnię od jak najlepszej strony.

Jak zaznacza, choć te plany wykraczają na razie poza horyzont kadencji 2023–2024, takie spojrzenie na przyszłość to konieczność dzisiejszych czasów: – Uważam, że nie wystarczy koncentrować się wyłącznie na najbliższym roku. W czasie, który pozostał do zakończenia obecnej kadencji, trzeba nakreślić perspektywę rozwoju uczelni na następne lata. Żyjemy w szalonych czasach. Tempo rozwoju technologii jest nieprawdopodobne. Netflix potrzebował około 3,5 roku, aby zdobyć milion subskrybentów. A ChatGPT osiągnął to w pięć dni! Jesteśmy świadkami niesamowitego postępu. Nie możemy stać z boku i udawać, że nie widzimy, co się dzieje.

W rozmowie z red. Lesławem Petersem nowy sternik PK mówi też m.in. o:

– współpracy z ośrodkami naukowymi, instytucjami i firmami

– pomysłach na dalsze poprawienie jakości kształcenia, warunków  studiowania, roli FutureLab PK i sportu akademickiego

– modelu zarządzania uczelnią

– doświadczeniach z pierwszych tygodni sprawowania funkcji rektora

– pasjach m.in. tych, które przynoszą złote owoce i tych, na które teraz najbardziej brakuje czasu…  

Fot. Jan Zych

Cały wywiad w nowym numerze miesięcznika „Nasza Politechnika” dostępny w wersji elektronicznej