Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
reforma@pk.edu.pl

FutureLab PK wspiera kreatywnych studentów

FutureLab PK wspiera kreatywnych studentów

FutureLab – stworzona specjalnie dla studentów nowa jednostka Politechniki Krakowskiej już działa! Będzie finansowo i organizacyjnie wspierać realizację studenckich planów i projektów naukowych. Właśnie ogłosiła pierwszy konkurs grantowy – do 30 listopada mogą się do niego zgłaszać grupy studenckie z pomysłami na  innowacje. Futurelab  to także nowe miejsce na mapie PK ­– przy ul. Lea 114 na młodych innowatorów i ich mentorów czekać będą nowocześnie urządzone i wyposażone sale do wspólnej pracy i wypoczynku.

– Koncepcja FutureLab-a zrodziła się z potrzeby stworzenia przestrzeni, w której studenci – przy wsparciu finansowym uczelni i pomocy merytorycznej mentorów z PK i otoczenia biznesowego  –mogliby realizować swoje naukowe i projektowe pasje, nawet te najbardziej futurystyczne i śmiałe.  To będzie dla nich znakomity poligon i szansa na zdobycie praktycznych doświadczeń inżynierskich i biznesowych  już w czasie studiów  – mówi rektor PK prof. Jan Kazior.

FutureLab chce stymulować studentów Politechniki Krakowskiej do podejmowania naukowych i inżynierskich wyzwań. Właśnie ogłosił nabór do pierwszej edycji Konkursu na projekty studenckie. Do 30 listopada 2019 r. można do niego zgłaszać grupy studenckie i pomysły na innowacyjne rozwiązania, służące m.in. współczesnym miastom i przedsiębiorstwom. Idea FutureLab opiera się na koncepcji projektowania zintegrowanego, łączącego pracę specjalistów różnych branż, dlatego organizatorzy konkursu szczególnie zachęcają do aplikowania o środki na projekty grupy złożone ze studentów różnych kierunków.  Uczestnikom zwycięskich projektów FutureLab sfinansuje zakup materiałów i  aparatury badawczej, zafunduje potrzebne oprogramowanie, zapłaci za wyjazdy studyjne, szkolenia i warsztaty studentów, zapewni bezpłatną opiekę mentorów uczelnianych i biznesowych, a nawet opłaci dodatkowe prace zlecone niezbędne dla realizacji projektu.  Pomoże też w promocji projektu. Studenci i  opiekunowie naukowi z PK zgłaszają się do konkursu przez prosty formularz dostępny na stronie FutureLab. Tam też wszystkie szczegóły i regulamin konkursu.

FutureLab to nie tylko inkubator futurystycznych idei, które mogą się zmienić w praktyczne rozwiązanie inżynierskie. To także – stymulująca kreatywność – przestrzeń do darmowego wykorzystania  przez studentów PK  przy ul.  Lea 114 w Krakowie.  Młodzi innowatorzy będą tu mieć do  dyspozycji ponad 200 m² powierzchni  z salami do dyskusji i pracy w grupach, prowadzenia szkoleń i eksperymentów. Pomyślano także o miejscu do odpoczynku z kuchnią, jadalnią i tarasem. Aktualnie trwa urządzanie siedziby FutureLab, w którym uczestniczą studenci PK. – Chcieliśmy, aby od początku studenci czuli się gospodarzami tego miejsca. To przestrzeń dla nich, więc najlepiej wiedzą czego w niej potrzebują, w jakim otoczeniu najlepiej im się twórczo pracuje. Do urządzania FutureLab-a zaprosiliśmy więc naszych studentów architektury i inżynierii wzornictwa przemysłowego, na ich zgłoszenia czekamy  tylko do 6 listopada – mówi Monika Firlej-Balik z FutureLab.  Nowocześnie wyposażone wnętrza będą gotowe pod tego koniec roku.

Więcej informacji na stronie www.futurelab.pk.edu.pl oraz facebookowym profilu FutureLab

Politechnika Krakowska wspiera także inne formy aktywności studentów, m.in. poprzez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, AZS PK, Chór Akademicki Cantata, Krakowską Orkiestrę Staromiejską, Międzynarodowy Ośrodek Kultury Studentów PK, współfinansowanie działalności organizacji studenckich i kół naukowych.