Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
reforma@pk.edu.pl

Wyzwania na nowy rok: realizacja strategii, programy prostudenckie i proekologiczne

Wyzwania na nowy rok: realizacja strategii, programy prostudenckie i proekologiczne

Uroczystość w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” miała hybrydową formę. – To symbol czasu – tego za nami i tego przed nami. Z powodu pandemii trudności zapowiadają się podobne jak przed rokiem, ale nasza społeczność akademicka jest już inna. Silniejsza doświadczeniami, które zebraliśmy. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę zapewnić – poradzimy sobie w każdych okolicznościach – mówił w wystąpieniu inauguracyjnym rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz. Podkreślił, że powody do większego niż przed rokiem optymizmu dają też osiągnięcia nauki w walce z pandemią.

Nauka w pandemii – sprawdzony oręż

Świat nauki podczas pandemii stanął na wysokości zadania. Nauce można i należy ufać, bo opiera się na sprawdzonych dowodach. Naszym obowiązkiem jest stać na straży naukowej wiedzy, odważnie bronić jej osiągnięć – mówił rektor PK, apelując do studentów o udział w akcji szczepień: – To m.in. od tego zależy w jakim stopniu uda się w tym roku zachować akademicką normalność – kształcić w salach wykładowych i laboratoriach, a nie przed ekranami komputerów. Wprawdzie pandemia pozwoliła nam docenić osiągnięcia techniki. Mocno przyśpieszyliśmy inwestycje w informatyzację uczelni i narzędzia do kształcenia na odległość, sprawnie z nich korzystamy. Ale po roku zdalnej nauki i pracy mamy jeszcze więcej dowodów na to, że dla naszego zdrowia i pełnego rozkwitu talentów naszych wychowanków i naukowców potrzebujemy żywych akademickich relacji, wspólnej pracy nad projektami. Bariera elektronicznego kontaktu może studzić żar pracy twórczej i dydaktycznej – podkreślał prof. Andrzej Białkiewicz.

Strategiczne cele: ewaluacja, nowoczesne kształcenie, innowacje, współpraca

Jako najważniejsze cele stojące przed Politechniką w bieżącym roku i następnych latach, prof. Andrzej Białkiewicz wymienił te wskazane w nowej strategii rozwoju uczelni (przyjętej przez Senat PK w czerwcu br.). Podnoszenie jakości badań naukowych oraz wysokie oceny dorobku PK w ewaluacji dyscyplin naukowych, kształcenie oparte na wizjonerskich programach i dostosowane do zmieniających się trendów gospodarki, tworzenie optymalnych warunków do działań innowacyjnych, m.in. przez rozwijanie współpracy z otoczeniem gospodarczym, samorządowym, akademickim oraz inwestycje w strategiczną infrastrukturę badawczą i dydaktyczną – m.in. o takich priorytetowych celach i ich rozpoczętej już realizacji mówił rektor PK. Jak podkreślał, pandemia nie zahamowała rozwoju uczelni w tych obszarach. – Według raportu Urzędu Patentowego RP w 2020 r. byliśmy w czołowej ósemce instytucji w Polsce, jeśli chodzi o liczbę uzyskanych patentów. W ostatnim roku – mimo pandemii – bardzo dbaliśmy o poszerzanie pól współpracy, włączyliśmy się w liczne nowe inicjatywy międzynarodowe, krajowe i regionalne – mówił rektor. Przypominał m.in. o nowych partnerstwach z Województwem Małopolskim, samorządem Krakowa, firmą Fakro, uczelniami technicznymi i PAN (na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym) i szkołami wyższymi Krakowa (dla zagranicznej promocji miasta), zaangażowaniu ekspertów PK w działalność SKOZK, Komitetu Ewaluacji Nauki, Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców, Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP.

Inwestycje w laboratoria i „Zielony plan dla PK”

Wśród strategicznych inwestycji rektor PK wskazał trwającą budowę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, projekty Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej oraz Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej oraz przygotowania do budowy – dofinansowanego ze środków unijnych – Centrum Proekologicznych Technologii Energetycznych o wartości ponad 60 mln zł. – Umowę z NCBR na jego realizację podpisaliśmy w kwietniu tego roku. Celem projektu jest utworzenie wyspecjalizowanej infrastruktury badawczej w dziedzinie energetyki i odnawialnych źródeł energii – poinformował rektor PK.

Przedstawił też plany dotyczące rewitalizacji wszystkich kampusów uczelni w ramach „Zielonego planu dla Politechniki”: – Wracamy do tematu „Ogrodów Łobzów” i zagospodarowania otoczenia zabytkowego Pałacu w Łobzowie w formie ogólnodostępnego parku. Zmieni się także nasz główny kampus przy ul. Warszawskiej. Powstaje właśnie kompleksowy projekt rewitalizacji zieleni wraz z nowym systemem jej nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. Wszystko to wpisuje się w stworzony już program szerszych działań proekologicznych, koordynowany przez nowy na PK Zespół do spraw eko-innowacji.

Jak poinformował prof. Andrzej Białkiewicz, na PK powstała też w ostatnim roku całościowa koncepcja zagospodarowania terenów uczelni w krakowskich Czyżynach, obejmująca już istniejący kampus przy Wydziale Mechanicznym oraz tereny obecnie niezagospodarowane. – Plan dla Czyżyn opatrzyliśmy nazwą „Politechnika Krakowska 2100”, bo jest długoterminową koncepcją rozwoju Kampusu Politechniki w Czyżynach w perspektywie 20, 50, a może i 100 lat, swoistą mapą drogową dla przyszłych władz uczelni. Dzielimy z naszymi czyżyńskimi sąsiadami – mieszkańcami, instytucjami kultury, nauki i biznesu – troskę o to, by w jak największym stopniu zachować unikatowość tego miejsca, przez szacunek dla jego bogactwa historycznego i przyrodniczego. Widzimy nasze Czyżyny zielone i otwarte dla studentów i pracowników PK oraz mieszkańców Krakowa. Proponujemy tu koncepcję Parku Kulturowego, z ogólnodostępnym ogrodem-parkiem w centralnej części naszego kampusu, z miejscami do rekreacji, uprawiania aktywności kulturalnej, edukacyjnej i sportowej – powiedział rektor PK.

Trwają też prace nad dokumentacją i pozyskaniem środków na budowę nowych siedzib dla Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Szerszy strumień pomocy dla studentów PK

Zwracając się do studentów I roku rektor PK zapowiedział kontynuację programów prostudenckich: – W ubiegłym roku Politechnika Krakowska rozszerzyła pakiet pomocy finansowej dla swoich studentów. W tym roku jeszcze zwiększymy budżet na ten cel. Z własnego funduszu uczelnia będzie fundować stypendia dla aktywnych naukowo studentów i doktorantów. Na specjalne nagrody finansowe mogą też liczyć na Politechnice studenci I roku. Uczelnia chce utrzymać najwyższą w Polsce wysokość stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz znacząco zwiększyć świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy rok akademicki rozpoczęło na PK blisko 13,8 tys. studentów i doktorantów, w tym 4,4 tys. na I roku. Podczas inauguracji immatrykulowano uroczyście najlepszych kandydatów w letniej rekrutacji na studia. Oferta PK cieszyła się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów, było ich blisko 15,5 tys., o ponad 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Na kierunkach z grupy IT (informatyka, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej) o miejsce walczyło nawet 10-12 osób. W czołówce zainteresowania kandydatów były też budownictwo, architektura, automatyka i robotyka, transport, mechanika i budowa maszyn, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna. Kształcenie w nowym roku będzie prowadzone w formule mieszanej – stacjonarnie z elementami kształcenia zdalnego. Obowiązywać będą wzmożone środki bezpieczeństwa w budynkach dydaktycznych i akademikach uczelni.